Telegraful român (din Sibiu) aduce ştirea că ministeriul de răzbel al Austro-Ungariei a avizat prin ordin pe ofiţerii activi, pe cei de rezervă şi pe cei miliţieni (honvezi) ca fiecare din ei să-şi întregească armatura. Afară de armatura obicinuită, fiecare…
![MOBILIZARE IN AUSTRO-UNGARIA – de Mihai Eminescu [2 iulie 1876] MOBILIZARE IN AUSTRO-UNGARIA – de Mihai Eminescu [2 iulie 1876]](http://www.mihai-eminescu.ro/wp-content/uploads/2017/03/Mihai-Eminescu-1-1869-Fotografia-1-de-Jan-Tomás-Photography-Studio-Ro-670x300.jpg)